Kuidas ma saan e-raamatuid lugeda?

Mis on EPUB?

EPUB on levinuim e-raamatute vorming. Selles vormingus raamatuid oskavad lugeda enamus e-raamatute lugemiseks sobivatest seadmetest ning just selles vormingus on saadaval pakutavad eestikeelsed e-raamatud.

Ostes poest e-raamatu, saab selle alla laadida kohe juba kasutataval kujul, eraldi selle failiga enam midagi tegema ei pea. Fail, mida poest alla saab laadida on laiendiga .epub ning selles sisalduvad kõik raamatuga seonduvad failid, nii pildid kui tekst. Raamatu lugemiseks piisab vaid selle avamisest õige rakendusega.

E-raamatute lugemiseks sobivad seadmed:

E-raamatute lugemiseks on vaja elektroonilist ekraaniga seadet, mille abil tekst lugejale nähtavaks muudetakse, nii nagu paberraamatu puhul on vaja paberit, mille peale tekst trükitakse. 

EPUB formaadis e-raamatuid on võimalik lugeda nii tavalise arvuti, nutitelefoni, tahvelarvuti kui spetsiaalselt e-raamatute lugemiseks mõeldud e-lugeri abil. 

E-raamatute lugemiseks kasutatavad rakendused:

E-raamatute lugemiseks on enamasti vaja ka lugemisseadmele sobivat tarkvara. See tarkvara on tavaliselt  juba seadmega kaasas (e-lugerid, tahvelarvutid) või siis tasuta internetist allalaetav (arvutid, nutitelefonid). Lisainfot lugemistarkvara võimaluste ja väljanägemise kohta leiate hõlpsasti internetist või oma seadme kasutusjuhendist. Abiks on selles osas kindlasti ka järmine punkt (E-raamatute paigaldamine lugemisseadmesse).

E-raamatute paigaldamine lugemisseadmesse:

Selleks, et alustada e-raamatu lugemist, on vaja kõigepealt veebipoest ostetud e-raamatu fail paigaldada teie lugemisseadmesse. Tavaliselt tähendab see lihtsalt lugemisseadme ühendamist kaabli abil arvutiga ja sealt teile veebipoe poolt saadetud e-raamatu faili kopeerimist lugemisseadmesse. Süle- ja lauaarvutite puhul pole loomulikult seda tarvis teha ja selle asemel võib kohe lugema asuda (kuid arvutis peab eelnevalt olemas olema EPUB failide lugemist võimaldav rakendus).

Täpsemat infot e-raamatu paigaldamise kohta oma lugemisseadmele leiate seadme kasutusjuhendist või internetist. Julgustuseks võib öelda, et e-raamatu paigaldamine lugemisseadmele on lihtne protseduur ja peale ühekordset läbitegemist, kulub teil edaspidi selleks vaid hetk. 

Et asi veelgi lihtsam oleks, toome koostöös ajakirja DIGI toimetaja Sven Vahariga siinkohal välja  mõned iseloomustavad näited e-raamatu paigaldamisest enamlevinud seadmetele ja rakendustele:

1) E-lugerid

Kõige mugavam on lugeda e-raamatuid spetsiaalselt selleks mõeldud seadmetega: Nook, Sony, iRiveri ja Elonexi e-lugerid jne. Reeglina saab e-lugereisse raamatuid laadida lihtsalt lugerit USB-kaabliga arvutiga ühendades ja faile lihtsalt vastavasse kausta kopeerida. Millisesse kausta, see on igal lugeril erinev. Osadel lugeritel on kaasas ka tarkvara, millega raamatuid lugerisse saata saab. Täpseid juhiseid, mis iga lugeriga toimivad, pole anda võimalik, see on kirjas lugeriga kaasa tulnud dokumentatsioonis.

Kui raamatute laadimine seadmesse sul ikkagi ei õnnestu, loe läbi järgmine punkt, mis käib Kindle’i kohta ning käitu samamoodi, jättes vahele vaid raamatu teisendamise osa.

2) Kindle

Kindle on Amazoni e-luger, mida peame käsitlema teistest lugeritest erinevalt, sest Kindle ei toeta otseselt EPUB-vormingut. Õnneks saab sotsiaalse DRM-iga kaitstud e-raamatuid hõlpsasti Kindle jaoks teisendada. Selleks installi rakendus Calibre (vt allpool punkti 4 ja naase pärast selle järgimist siia).

Vali Calibre avakuval raamat, mida soovid Kindle’i jaoks loetavaks teha ja vajuta klahvi C või paremklõpsa raamatu nimel, vali menüü Convert Books ja sealt vali käsk menüü Convert individually. Avanevas aknas vali üleval paremas servas olevas rippmenüüs Output format valik MOBI. Klõpsa nuppu OK. Programm teisendab su raamatu Kindle’i jaoks sobivasse vormingusse, see võib aega võtta kuni minut-paar. Nüüd ühenda Kindle’i arvutiga. Kui Calibre saab aru, et luger on ühendatud, tekib tööriistaribale juurde ikoon Send to device. Aktiveeri loetelus soovitav raamat ja klõpsa ikooni Send to device. Raamat kopeeritakse Kindle’i sisemällu ja kui see on tehtud, ilmub Calibre avakuval raamatu ette esimesse veergu linnuke. Nüüd võid Kindle’i arvuti küljest lahti ühendada ja lugema hakata.

3) Arvuti & EPUBReader

EPUBReader on üks hilisemaid tulijaid EPUB-raamatute lugemisprogrammide maastikul, kuid see on juba saavutanud väga suure populaarsuse. Selle põhjuseks on see, et EPUBReader töötab igas arvutis, kuhu on installitud brauser Firefox. Pole oluline, kas arvuti operatsioonisüsteemiks on Windows, Linux või Mac OS X.

Rakenduse installimiseks mine Firefoxi kasutades  veebisaidile http://www.epubread.com ja klõpsa veebilehel nuppu Add to Firefox. Avaneb dialoogiaken, milles sul palutakse kinnitada, et sa nõustnud selle rakenduse installimisega sellelt aadressilt. Klõpsa nuppu Install Now. Mõne sekundiga laetakse rakendus alla ja installitakse. Selle kasutamiseks pead Firefoxi taaskäivitama. Tee seda.

Pärast taaskäivitamist on Firefoxi tööriistaribale ilmunud uus raamatut kujutav ikoon. Selle klõpsates avaneb uuel vahekaardil esialgu veel tühi e-raamatute kataloog. Soovi korral saad sa lugeda raamatuid ka otse mõnedelt tasuta EPUB-raamatuid pakkuvalt veebisaidilt, kuid sul võimalus lisada ka oma raamatuid.

Kõige lihtsam moodus oma raamatuid EPUBReaderi kogusse lisada on need lihtsalt hiirega raamatukataloogi aknasse lohistada. Ava oma arvutis kaust, mis sisaldab sinu EPUB-raamatuid, haara sealt mõni raamatufail ja lohista see Firefoxi EPUBReaderi aknasse. Raamat lisandub kataloogi ning avatakse kohe ka automaatselt uuel vahekaardil.

Kui sa mingil põhjusel ei saa raamatuid rakenduse aknasse lohistada või see on ebamugav, siis vali menüüst File käsk Open (uuema Firefoxi puhul menüü Firefox alammenüüst New Tab käsk Open File ja näita raamat sealtkaudu ette.

4) Calibre

Calibre on väga suurte võimalustega rakendus, mis muu hulgas võimaldab ka EPUB-raamatuid lugeda. Calibre on saadaval nii Windowsi, Mac OSi kui Linuxi jaoks. Lae sulle sobiv versioon alla veebisaidilt http://calibre-ebook.com/download ja installi see. Ubuntu kasutajad leiavad ja saavad installida Calibre ka Synapticu kaudu.

Esimesel käivitamisel kuvatakse seadistusviisard. Ära klõpsa kohe nuppu Next ega Cancel vaid vaata üle lahtris Choose a location for your books olev kaustatee. Nimelt kopeerib Calibre kõik raamatud seal lahtris määratud kausta, tekitades sellega igast raamatust koopia. Seda teeb ta selleks, et saada luua autoripõhine kaustastruktuur. Vaata kaustatee üle ja vajadusel muuda seda oma soovi järgi. Klõpsa nuppu Next. Järgmisel kuval on sul võimalik valida, millise lugemisseadme jaoks Calibre raamatute vormindamise optimeerib. Kui sul on mõni riistvaraline lugemisseade, siis vali see nimekirjast, kui pole, klõpsa nuppu Next. Sõltuvalt sinu valitud seadmest on järgmisel kuval valikud juba erinevad, näiteks Kindle’i puhul pakutakse sulle võimalust seadistada oma kindle.com meiliaadress, kuhu Calibre oskab raamatuid saata ning Androidiga nutitelefoni puhul pakub Calibre võimalust kohe käivitada ka server, mille kaudu sa oma raamatutele juurde pääsed. Kui sa midagi ei oska valida, klõpsa nuppu Next.

Kui rakendus käivitub, vali tööriistaribalt menüüst Add books sobiv käsk. Kui sul on mitmed e-raamatud ühes kaustas koos, siis vali käsk Add books from a single directory või kui sul on e-raamatud juba jaotatud omaenda kaustasüsteemi järgi, siis vali käsk Add books from directories including subdirectories (Multiple books per directory). Klõpsates lihtsalt Add books ikoonil, saad raamatuid valida failikaupa. Lisa mõned raamatud. 

Kõik lisatud e-raamatud ilmuvad keskmisele paanile loetellu. Raamatu lugemiseks topeltklõpsa raamatu nimel. Avaneb uus aken, mille saad raamatut lugeda. Calibre põhiakna võid nüüd sulgeda, raamatu lugemiseks seda enam vaja pole.

5) Stanza töölauarakendus

Stanza on rakendus, mis on mõeldud peamiselt EPUB-raamatute lugemiseks Apple’i iPhone’i, iPadi või iPodi peal, kuid rakendusest on saadaval ka töölauaversioon. Stanza töölauaversioonil on mõned puudused, nt ei oska ta kuvada pilte ega toeta šrifti ega värviseadistusi, kuid see-eest on rakendus minimalistlik ning sobib lugemiseks ka väikese ekraaniresolutsiooniga minisülearvutil.

Lae Stanza vastavalt oma kasutatavale operatsioonisüsteemile alla aadressilt http://www.lexcycle.com/download-windows või http://www.lexcycle.com/download-macintosh ning installi.

Käivita rakendus ning ava raamat menüüst File käsuga Open File. Macil installides seostatakse installi käigus .epub laiendiga failid automaatselt Stanzaga, seega saad sa raamatuid lugema asuda ka kohe neil failidel klõpsates. Stanza ei toeta e-raamatute sisukorda, kuid järjehoidjad saad ise lisada menüüst Bookmarks.

6) iPhone, iPad ja iPod

Kõikide nende seadmetega käib EPUB-raamatute lugemine samamoodi. Selleks tuleb kasutada arvuti ja iTunesi abi. Lohista soovitav .epub laiendiga raamat  iTunesi aknasse. iTunes tunneb automaatselt ära, et tegu on raamatuga ja lahterdab selle vastavasse sektsiooni. Seejärel installi iPadi, iPhone’i või iPodi App Store’ist rakendus iBooks. See on tasuta rakendus, midagi maksma selle eest ei pea. Ühenda iPhone arvutiga ja märgi iTunesi seadistustes valik, et sünkroonitaks ka raamatuid ning sünkrooni seade iTunesiga. Käivita seejärel telefonis rakendus iBooks, vali raamat ja hakka lugema.

7) Android operatsioonisüsteemiga telefon

EPUB-vormingus raamatute lugemiseks Android operatsioonisüsteemiga telefonil on mitmeid rakendus. Üheks populaarsemaks on tasuta rakendus Aldiko. Käivita Android Market, otsi sealt Aldiko Book Reader ja installi see.

Selleks, et Aldiko oskaks raamatuid telefonist üles leida, tuleb raamatute failid esmalt telefoni kopeerida. Ühenda telefon USB-kaabli abil arvutiga ja vali ühenduse tüübiks Disk drive. Windowsi kasutajate jaoks haagitakse telefoni SD-kaart külge uue kettatähisega (näiteks D või E) ja Maci kasutajad leiavad nüüd Finderi vasakpoolsest veerust uue kettaseadme.

Kopeeri oma e-raamatud telefoni kausta eBooks/import. Ühenda telefon arvuti küljest lahti ja käivita Aldiko.

Ava kontekstimenüü (igal Androidiga telefonil käib see isemoodi, tavaliselt on ekraan all selleks eraldi nupp) ja vali sealt käsk Import. Aldiko otsib lisatud raamatud üles, analüüsib neid ja tõstab need kaustast import välja ning jaotab raamatud autorite järgi kaustadesse.

Oma raamatute lugemiseks vali Aldiko avakuval jaotis Bookshelf. Seal on reas kõik sinu lisatud raamatud. Raamatu lugemiseks kopsa sõrmega soovitud raamatul.